Що необхідно для підключення внутрішньопідлогового конвектора до системи опалення?
Тема підключення внутрішньопідлогових конвекторів до центральної опалювальної системи висотних будинків старого зразка (старше 15 років) висвітлена досить слабо. Це дійсно непросте питання, оскільки потрібно коректно підключити теплообмінник водяного конвектора в подаючий стояк центрального опалення, виключивши неконтрольовані стрибки тиску і температури води, а також виникнення гідроударів у вбудованій системі. Професійно виконати це зможуть тільки досвідчені майстри-сантехніки, які відмінно розбираються в схемі роботи центрального опалення висотних будинків різних класів.
У цьому матеріалі коротко спробуємо розкрити основні моменти підключення внутрішньопідлогових батарей до опалювальної системи багатоповерхівки. Природно, що нюанси будуть виникати в кожній конкретно взятій ситуації, та передбачити в теорії потенційні перешкоди неможливо.
Характеристики підключення конвекторів для контролю за кліматом в приміщенні
Конвектор, якого типу буде доречний в квартирі, з природною або примусовою конвекцією? Відповідаючи на це питання, фахівці рекомендують виходити з таких параметрів: площа приміщення і вид скління. Практика показує, що конвектор без вентиляторів якісно справляється з обігрівом малогабаритних приміщень. Моделі з нагнітачами тепла створюють комфортний мікроклімат в кімнатах з великою корисною площею і широкоформатним склінням.
Наприклад, в невеликій вітальні або спальні зі стандартними віконними прорізами в старій висотці для ефективного обігріву цілком вистачить внутрішньопідлогової батареї з природною конвекцією. Якщо ж в кімнаті є широкі панорамні вікна або ж довгий засклений балкон (лоджія) після перепланування зроблений, як продовження приміщення, то краще зупинитися на модифікаціях, оснащених нагнітачами теплого повітря (вентиляторами).
Вибираючи модель водяного вбудованого конвектора для квартири в багатоповерховому будинку, повністю підходять модифікації внутрішньопідлогових конвекторів з робочим тиском до 6 атмосфер, (стандартний показник для висотних будівель, побудованих за старими проектами). Можна купити конвектори водяні «із запасом», розраховані на більший тиск системи, - до 10 атмосфер. Але в центральних системах опалення міських багатоповерхівок такий робочий тиск, швидше виняток з правил.
При підключенні кліматичного обладнання також не зайвою буде установка регульованого редуктора тиску. Це елемент водопровідної системи, за допомогою якого вдається уникнути гідроударів у вбудованих водяних конвекторах. При гідравлічному ударі, коли в системі опалення виникає надлишковий тиск, редуктор приймає на себе і гасить основне навантаження теплоносія.
Відзначимо, що вимоги до кліматичного встаткування, монтованого в приватних будинках, істотно відрізняються. Котедж з локальним опаленням можна назвати «курортом» для внутрішньопідлогових конвекторів. Тут допускається встановлювати вбудовані радіатори з робочим тиском менше 10 атмосфер, оскільки тиск в центральній опалювальній системі приватного будинку невеликий.
Увагу тут потрібно приділяти корозійної стійкості труб конвекторів до антифризу, що заливається в опалювальну систему. Конвектори можна експлуатувати в тому випадку, якщо в системі циркулює низькозамерзаючий теплоносій з концентрацією антифризу (етиленгліколю) в воді не більше 30%.
Варіанти підключення внутрішньопідлогових конвекторів до системи центрального опалення
При монтаже конвекторов водяных применяется два разных типа подключения:
- Гнучкий – підключення виконується з використанням гнучких гофрованих шлангів з нержавіючої сталі. Плюс таких шлангів - їх довговічність. На відміну від дешевих армованих аналогів, вони з часом не починають давати течі, і мають подовжений робочий ресурс.
Плюс цього способу - простота догляду за конвектором, оскільки завжди є можливість підняти теплообмінник, і прибрати з-під нього сміття. Також такий варіант виявляється єдино можливим, якщо підведення труб до радіатора внутрішньопідлогового не дуже зручне. Така похибка усувається гнучкими шлангами, і стає легше вирівняти стик в підлозі.
- Жорсткий - підключення проводиться за допомогою термостатичного клапана, кульового або ручного радіаторного крана. Для повернення води в систему встановлюється запірний або зворотний клапан. Відмінність такого способу - надійність конструкції, яку забезпечує стаціонарне приєднання внутрішньопідлогової батареї до системи, і відсутність ризиків виникнення течі.
Цей спосіб ефективний в тих випадках, коли є гостра необхідність приєднати вбудовуваний радіатор конвекції впритул до стояка центрального опалення (наприклад, в маленькій ванній кімнаті), або ж подовжений теплообмінник потрібно зробити максимально подовженим, і помістити його в малоформатний короб (корпус).
Після гідравлічного приєднання для управління вбудовуваним в підлогу конвектором з примусовою або природною конвекцією, підключається автоматика: термоголовка або сервопривід з виносним датчиком і термостат. Після цього клапан буде відкриватися/закриватися автоматично, виходячи з заданої температури обігріву приміщення.
Який би спосіб не вибрав фахівець з монтажу, головним фактором залишається дотримання технічних норм підключення і якість використовуваних комплектуючих. Разом, це дозволяє дати гарантію надійності системи опалення з інтегрованими вбудовуваними радіаторами.